Průmkathon 2021

Ve dnech 9. a 10. 12. 2021 jsme se zúčastnili prumkathonu, který probíhal na Pelhřmovské střední průmyslové škole a byli jsme jeho hrdým partnerem. 
Jedná se o první hackathon v ČR pořádaný střední školou, při kterém proběhlo mnoho myšlenkových zvratů a nespočet skvělých nápadů, se kterými přišli samotní soutěžící studenti, kteří se zapojili z několika středních škol republiky.

Zahájení se ujal mimo jiné i pelhřimovský místostarosta Zdeněk Jaroš, který připomněl, že má průmysl v Pelhřimově dlouhou tradici. Poděkoval organizátorům i partnerům za iniciativu, která bude jistě potřeba i v budoucnu. Neopomněl také vyjádřit obdiv a podporu všem účastníkům.

Ve strojírenské kategorii se inovoval proces výroby upínací páky pro čelní traktorový nakladač a proces utahování šroubů pro plastové díly pracovního ústrojí kombajnu. Garantem výzev byla jedna z největších strojírenských firem v ČR s globální působností – rodinná firma Agrostroj Pelhřimov, a.s., která si pro vítěze v každé výzvě přichystala 3D tiskárnu Ender.

Pro IT kategorii vytvořila výzvy společnost První Pozice, zabývající se oblatí IT. „Hackoval” se návrh webové prezentace na libovolné platformě, v pokročilejší výzvě bylo požadavkem použít moderní webové technologie a zároveň vytvořit prostředí pro jednoduchou úpravu výsledné prezentace.

Celá akce se konala v nové aule Střední průmyslové školy a odborného učiliště Pelhřimov. Škola kromě zázemí poskytla účastníkům i moderní vybavení, např. výkonné počítače pro návrh a simulaci součástek.

Akce je unikátní i svým pedagogickým dopadem na samotné studenty. Vliv současného působení extrémních omezení (časový stres, nutnost odevzdání funkčního řešení včetně video dokumentace atd.), přítomnosti odborníků z praxe a zadání reálného problému zpravidla způsobí i transformační změnu samotného účastníka.

Kdo během učícího se procesu “zažije” takovou změnu sám na sobě, tak zpravidla vyhledává další podobné výzvy a stává se vysoce motivovaným i při řešení jiných náročných úkolů. Je těžké si představit jiný pedagogický přístup, který má tak silný dopad a tak extrémně rychlé výsledky.

Cílem celé akce bylo umožnit studentům propojení s reálnou problematikou a v důsledku řešení náročných výzev zvýšit vlastní motivaci a přehled.

Celá akce byla podporována i Krajem Vysočina, jehož zástupci na konci poblahopřáli všem účastníkům za jejich výstupy a nasazení.

Krajská hospodářšká komora Kraje Vysočina již několik let podporuje všechny aktivity vedoucí k popularizaci digitalizace a souvisejících inovací. I proto jsme se bez váhání připojili k partnerům této unikátní akce.

 

Záznam z vyhlašovacího ceremoniálu si můžete pustit zde: