Někomu je horko u bazénu a někomu před monitorem..

Zakladatel webu již před mnoha lety upozorňoval, že cenzura vlastně znamená odebrat hlas svým vlastním lidem, podnikatelům, učitelům.

V dalších dnech chceme připomenout, co nám dává (a bere) moderní web a přiblížit některé jeho aspekty.

#prvniweb #futureweb #freedom

 

Uživatelská data a jak s nimi lépe pracovat

Zacházení velkých společností s našimi daty není zrovna ideální, to je v posledních letech více než jasné. Zatím ale nemáme možnost, jak se únikům dat a jejich zneužívání efektivně vyhnout.

Sir Tim Berners-Lee, zakladatel služby Solid, se proto se svými kolegy snaží přijít s řešením, které by nám umožnilo ukládat naše data na jedno jediné místo.

My bychom tak mohli dokonale kontrolovat, komu a která data budeme sdílet. Mimo to by takové řešení mohlo mít i další benefity, jak je vysvětleno ve videu níže.

#prvniweb #futureweb #freedom

 

Fake news, politická manipulace, porušování soukromí..

Aby budoucnost webu nebyla temná, musíme jednat proaktivně. Proto se společnosti a uživatelé, inspirováni sirem Timem Berners-Leem, připojili k tzv. "smlouvě pro web".

Jde o iniciativu, která má pomoci určit, jakým směrem se web bude vyvíjet do budoucna a nastavit jasná pravidla. To samozřejmě ale není to jediné, co web v budoucnu čeká... 

#prvniweb #futureweb #freedom

První internetová stránka slaví 30 let od jejího spuštění!

To znamená 3 dekády lidstva, které byly tímto zlomovým vynálezem ovlivněny. A internet bude ovlivňovat naše životy i nadále. I nadále bude naprostá většina z nás prostřednictvím internetu komunikovat s lidmi, vyhledávat informace, hledat zábavu, ale ve své podstatě jde o jediné - sdílení dat. A právě zacházení s daty, jak jsme již psali v předešlích příspěvcích tento týden, je velikou otázku v rámci budoucnosti webu. Doufáme, že se jednoho dne dočkáme internetu, kde budeme mít plnou kontrolu nad svými daty a budeme moci využívat jejich plný potenciál.

#prvniweb #futureweb #freedom